Internetowa Giełda Towarowa NetBrokers jest największą w Polsce platformą skierowaną do firm działających na rynku rolno-spożywczym.  
 
 
wersja polska
wersja angielska
wersja rosyjska
 
Tabela ofert
 Kod firmy:
 ID:
 Hasło:
Wejście Rejestracja
   
 
  | O firmie | Cennik | Reklama | Informacje prasowe | Instrukcja obsługi | Kontakt | Charakterystyka Tabeli Ofert |
 
   
 
Miejsce na Twoją
reklamę
Miejsce na Twoją
reklamę
 
 
      Wyświetlanie wyników: 10 25 50 wszystkie                waluty online: [Bankier.pl]
 
 
 
    Dział Handlowy:  Gadu-Gadu 4997525 | wstecz | dalej | na dół | strona główna | administrator |     
 
 
Unia Europejska
  Wspólna Polityka Rolna
- Informacje ogólne
- Dopłaty bezpośrednie
- WPR na lata 2014-2020
- Płatności bezpośrednie

-

Handel zagraniczny
- Portal UE
   
Rynki towarowe
  Mięso
- Notowania
- Notowania rynków zagranicznych
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW: [ wieprzowina, wolowina, drób, baranina ]
  Zboże
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Pasze
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Owoce i warzywa
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Mleko
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Cukier
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Prognozy
- Ogólne,    Mięso
- Zboże,      Mleko
  Wykresy cen towarów
- Wykresy z tabeli NetBrokers
   
Wokół rynków
- Środki ochrony roślin [10]
- Pasze i dodatki [37]
- Przyprawy i osłonki [19]
- Maszyny i urządzenia [27]
- Usługi transportowe [74]
- Wędliny [14]
- Magazyny, chłodnie, itp. [44]
   
 
 
Komentarze i analizy - Rynek mięsa
www.netb.pl
2005-10-18
Drób musi zostać pod kluczem

Od dzisiaj zaczynają obowiązywać restrykcyjne zasady dotyczące drobiu. Już teraz polscy hodowcy narzekają na spadek cen, a sklepy zwiększyły standardy bezpieczeństwa sprzedawanych produktów. Ryzyko przeniesienia z Rumunii niebezpiecznego dla ludzi wirusa ptasiej grypy jest realne.

Minister rolnictwa zakazał handlu żywymi ptakami na targach, przetrzymywania drobiu na otwartej przestrzeni i organizowania wystaw ptaków. Kury, kaczki, gęsi, indyki, przepiórki, perliczki, bażanty, strusie, gołębie i kuropatwy mają być odizolowane od dzikich ptaków, które mogą przenieść z Rumunii wirusa ptasiej grypy. Szczyt ptasich migracji spodziewany jest za kilka dni, na przełomie października i listopada.

- Inspekcja weterynaryjna straszy nas wysokimi karami i serią kontroli. Wirus nie pojawił się w Polsce, a już musimy ponosić koszty paniki, jaka ogarnęła kraj - podkreśla Andrzej Danielak, prezesPolskiego Związku Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu.

Restrykcyjnym kontrolom poddane zostaną ubojnie drobiu, których w kraju jest około 500. Producenci jaj i hodowcy stad rodzicielskich wybudowali śluzy sanitarne. Ich postawienie jest szczególnie ważne w rejonach, gdzie skupia się hodowla drobiu, by samochody poruszające się między fermami nie przenosiły chorób. Producenci drobiu twierdzą, że już teraz spadła jego konsumpcja. Rajmund Paczkowski z Krajowej Rady Drobiarstwa ocenia spadek cen na 25 proc.

Czujne sieci

- Jeszcze miesiąc temu za kurczaka dostawaliśmy 3 zł, teraz ubojnie płacą 2,3 zł. Wzrosła natomiast sprzedaż jaj - twierdzi Andrzej Danielak.

- Współpracujemy z ponad 100 laboratoriami, mamy także własne, gdzie są robione testy produktów. Bez kontroli nic nie może się przedostać na półki sklepowe - zapewnia Paweł Tymiński, rzecznik koncernu Jeronimo Martins, który w całym kraju ma 760 sklepów Biedronka.

Sieci handlowe nie lekceważą ptasiej grypy, choć na razie nie zanotowano jej przypadków w Polsce. - Miesiąc temu powołaliśmy komórkę kryzysową, która jest w stałym kontakcie z głównym lekarzem weterynarii - mówi Dorota Patejko, rzeczniczka prasowa Auchan.

- Zniszczenie zarażonego ptactwa na terenie jednego powiatu pochłonie kilka milionów złotych - ocenia Jarosław Śliwiński, szef wydziału zarządzania kryzysowego lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego.

W czwartek Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleciło turystom udającym się do Turcji i Rumunii zaszczepienie przeciwko grypie, a na miejscu zachowanie ostrożności i unikanie kontaktów z ptactwem dzikim i hodowlanym. Z krajów tych nie można sprowadzać drobiu ani jego produktów.

Groźna odmiana

Wirus wykryty w minionym tygodniu w Rumunii należy do groźnej odmiany H5N1 - poinformowała w sobotę Komisja Europejska. Rząd w Bukareszcie zaostrzył środki ochronne.

Testy przeprowadzone w Wielkiej Brytanii potwierdzają, że wirus ptasiej grypy z Rumunii należy do tego samego groźnego szczepu H5N1, który stwierdzono wcześniej w Azji i Turcji - ogłosił komisarz Markos Kyprianu. Pozostaje jeszcze do ustalenia związek wirusa z Rumunii z tym wykrytym w Turcji. Komisja pracowała, zakładając taki wynik testu, więc odpowiednie działania ochronne są już w mocy. - Nie ma potrzeby proponowania dodatkowych posunięć w odpowiedzi na potwierdzenie wyniku testów - dodał Kyprianu.

José Manuel Barroso wykluczył jakiekolwiek drastyczne metody, ale z drugiej strony podkreślił dążenie do maksymalnej przejrzystości procedur i informowania społeczeństw 25 krajów UE. Dzień wcześniej eksperci weterynaryjni państw członkowskich poparli działania proponowane przez Komisję, mające zmniejszyć ryzyko przedostania się wirusa do miejsc hodowli drobiu w Europie. Kraje Unii mają same ustalić strefy ryzyka, uruchomić systemy wczesnego ostrzegania, zamykać drób w pomieszczeniach.

Problem weterynaryjny

Komisja przypomniała, że wirus ptasiej grypy to teraz problem weterynaryjny. Eksperci podkreślili, że na tym etapie choroba nie zagraża zdrowiu publicznemu.

Rząd Rumunii objął działaniami ochronnymi terytorium całego kraju: zakazano transportu i sprzedaży żywych ptaków i świń, które mogą zarazić się chorobą. Wniedzielę trwał masowy ubój, w sześciu powiatach na południowym wschodzie kraju wprowadzono pełną blokadę, każdy opuszczający je pojazd musi poddać się dezynfekcji. W ciągu kilku dni sprzedano 2 mln dawek szczepionek, w Bukareszcie zapasy wyczerpały się.

Rząd Niemiec nakazał krajom związkowym, by zmusiły hodowcówdo zamknięcia stad w budynkach. We Włoszech od poniedziałku obowiązuje etykietowanie mięsa drobiu, z podaniem jego pochodzenia i miejsca uboju. Brytyjski lekarz dyżurny kraju jest największym pesymistą. Liam Donaldson ocenia, że nie uda się uniknąć pandemii, która nastąpi, powodując śmierć co najmniej 50 tys. ludzi.


Źródło: Rzeczpospolita

 
 
 
NetBrokers
-Ardanowski: Nie planujemy wprowadzenia zakazu sprzedaży żywych ryb
-Salmonella w mięsie z kurczaka Roldrob sprzedawanym w sklepach Aldi
-Z epidemii koronawirusa Chiny wyjdą silniejsze i sprawniejsze
-Podejrzenie skandalu z jajami w Austrii
-Łódzkie: trzy gminy w strefie czerwonej, rozszerzona strefa żółta
-Pierwsze wyloty
-Wczesne odmiany wczesniej
-Trudne rozmowy o rolnictwie
-Norweska Rada ds. Ryb i Owoców Morza: Polska to dla nas jeden z kluczowych rynków
-Negocjacje na szczycie
-Producenci trzody z powiatu piotrkowskiego rozczarowani walką z ASF w lokalnym wydaniu
-Hodowanie w dobrostanie
-Poważne podwyżki na niemieckiej giełdzie tuczników
-Wirus coraz bliżej


 
Archiwum
- Luty 2020
 
Archiwum roczne
2007
I II III IV
V VI VII VIII
IX X XI XII
2006
I II III IV
V VI VII VIII
IX X XI XII
2005
I II III IV
V VI VII VIII
IX X XI XII
2004
I IX X XI
XII - - -
 
 
    Dział Handlowy:  Gadu-Gadu 4997525 | wstecz | dalej | do góry | strona główna | administrator | 

   
 
 
E-mail: biuro@netb.pl,   Telefon: +48 12 687-55-00,  Faks: +48 12 395-32-76; +48 12 687-55-01.
 
  NetBrokers Sp. z o.o. dokładając wszelkich starań, aby informacje zamieszczone na poniższych stronach były kompletne i zgodne z prawdą, nie jest jednak w stanie zagwarantować ich poprawnosci i nie ponosi żadnej odpowiedzialnosci za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku korzystania z nich.