Internetowa Giełda Towarowa NetBrokers jest największą w Polsce platformą skierowaną do firm działających na rynku rolno-spożywczym.  
 
 
wersja polska
wersja angielska
wersja rosyjska
 
Tabela ofert
 Kod firmy:
 ID:
 Hasło:
Wejście Rejestracja
   
 
  | O firmie | Cennik | Reklama | Informacje prasowe | Instrukcja obsługi | Kontakt | Charakterystyka Tabeli Ofert |
 
   
 
Miejsce na Twoją
reklamę
Miejsce na Twoją
reklamę
 
 
      Wyświetlanie wyników: 10 25 50 wszystkie                waluty online: [Bankier.pl]
 
 
 
    Dział Handlowy:  Gadu-Gadu 4997525 | wstecz | dalej | na dół | strona główna | administrator |     
 
 
Unia Europejska
  Wspólna Polityka Rolna
- Informacje ogólne
- Dopłaty bezpośrednie
- WPR na lata 2014-2020
- Płatności bezpośrednie

-

Handel zagraniczny
- Portal UE
   
Rynki towarowe
  Mięso
- Notowania
- Notowania rynków zagranicznych
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW: [ wieprzowina, wolowina, drób, baranina ]
  Zboże
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Pasze
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Owoce i warzywa
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Mleko
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Cukier
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Prognozy
- Ogólne,    Mięso
- Zboże,      Mleko
  Wykresy cen towarów
- Wykresy z tabeli NetBrokers
   
Wokół rynków
- Środki ochrony roślin [10]
- Pasze i dodatki [37]
- Przyprawy i osłonki [19]
- Maszyny i urządzenia [27]
- Usługi transportowe [74]
- Wędliny [14]
- Magazyny, chłodnie, itp. [44]
   
 
 
Komentarze i analizy
www.tf.pl
2005-10-19
Kama na drodze do tłuszczowej potęgi

Jerzy Starak miał plan budowy holdingu firm tłuszczowych i połączenia ich z giełdową Kruszwicą. Szyki psują mu byli pracownicy Kamy.

Kiedy w lipcu zarząd Zakładów Tłuszczowych Kruszwica poinformował o rozpoczęciu negocjacji w sprawie połączenia ze spółkami Ewico z Brzegu (d. Kama Foods), Olvit z Gdańska i Olvit Pro z Warszawy (we wszystkich trzech udziały ma Jerzy Starak), wydawało się, że megafuzja jest tylko kwestią czasu. Powstająca grupa byłaby głównym rozgrywającym na wartym ponad 2 mld zł rocznie rynku olejów i tłuszczów dla konsumentów.

Od lipca niewiele wiadomo było o postępie w negocjacjach. Teraz okazuje się, że ich powodzenie stanęło pod dużym znakiem zapytania.

Wojny sądowe

Wczoraj do Sądu Rejonowego w Warszawie wpłynął pozew o unieważnienie wygranego przez spółkę Ewico przetargu na sprzedaż Kamy Foods (po 50 proc. udziałów mają w niej Jerzy Starak i amerykański koncern Bunge, inwestor Kruszwicy). Pozew złożyli Wiesław Buchowiecki, były prezes upadłej spółki, i Wiesław Gołąb, członek jej zarządu. Domagają się unieważnienia przetargu z powodu licznych nieprawidłowości proceduralnych: m.in. oświadczenia przez syndyka upadłej Kamy Foods nieprawdy w ogłoszeniu o przetargu (co do rzeczywistej siedziby spółki) czy też przyjęcia przez niego oferty Ewico mimo braku przedłożenia w wymaganym terminie wypisu z KRS. Prezes Buchowiecki chce także unieważnienia sprzedaży przedsiębiorstwa, zarzucając syndykowi działanie na szkodę wierzycieli. "Sprzedając przedsiębiorstwo, syndyk pominął fakt, że 30 lipca 2003 r. ubezpieczył majątek upadłej spółki na łączną kwotę 400 mln zł w Towarzystwie Ubezpieczeniowym Hestia" - mówi Wiesław Buchowiecki.

Tymczasem firma została sprzedana za 81 mln zł. Ale to nie koniec. "Biorąc pod uwagę to, że wymagalne należności na rzecz upadłej spółki przekraczały 32 mln zł, wskutek braku staranności sędziego komisarza de facto doszło do podpisania aktu sprzedaży nie na kwotę 81 mln zł, lecz na 48,5 mln zł, co jest działaniem na szkodę wierzycieli i wymaga ścigania z urzędu" - dodaje Wiesław Buchowiecki. Były prezes domaga się też przekazania sprawy Kamy Foods do sądu w Opolu, któremu podlega spółka z tytułu lokalizacji siedziby w Brzegu.

Wniosek o upadłość Ewico

To jednak nie jedyny powód do zmartwienia dla Jerzego Staraka i Kruszwicy. W Sądzie Rejonowym w Opolu został bowiem złożony wniosek o ogłoszenie upadłości spółki Ewico. Złożyła go Maria Małgorzata Mizgalski, analityk prawno-finansowy pracujący od grudnia 2000 r. w spółce Kama Foods. Była ona wierzycielem upadłej firmy, ale teraz - jak twierdzi, z powodu braku wypowiedzenia jej umowy o pracę przez syndyka Kamy - jest wierzycielem Ewico. Jej wierzytelności opiewają na znaczną kwotę. "Dłużnik w sposób trwały nie wywiązuje się ze zobowiązań finansowych, zaprzestał działalności, a bilans na koniec 2004 r. wykazuje znaczną nadwyżkę pasywów nad aktywami" - uzasadnia swój wniosek Maria Małgorzata Mizgalski. Według niej, zobowiązania Ewico (320 mln zł na koniec 2004 r.) wielokrotnie przekraczają kapitał zakładowy spółki, który sięga 28 mln zł. Ponadto w 2004 r. spółka miała też ponieść stratę netto wysokości ponad 6 mln zł. "Warto przypomnieć, że kwota zobowiązań Kamy Foods, która po restrukturyzacji wynosiła w 2003 r. 86 mln zł, stała się podstawą ogłoszenia upadłości spółki z uwagi na brak pokrycia w majątku trwałym. Tymczasem Ewico jakoś nie upada" - dziwi się Maria Mizgalski.

Wszystko w normie

Firma się broni. "Nie ma przesłanek wskazujących na to, by płynność finansowa spółki Ewico była zagrożona. Na bieżąco regulujemy zobowiązania. W ostatnich miesiącach zrealizowaliśmy też w brzeskich zakładach duże inwestycje wartości kilkunastu milionów złotych, dzięki którym zwiększymy moce produkcyjne i poprawimy efektywność" - odpowiada na zarzuty Roman Górny, prezes Ewico. Dodaje, że w związku z inwestycjami zakład od lipca musiał wstrzymać przerób. Obecnie trwają jednak prace nad ponownym jego uruchomieniem. "Wysokie zobowiązania finansowe są czymś normalnym w firmach tłuszczowych. Związane jest to z koniecznością tworzenia zapasów surowca (nasion rzepaku) na cały rok. Najwyższą wartość osiągają one w okresie letnim w związku ze skupem rzepaku. Potem z miesiąca na miesiąc się zmniejszają, osiągając minimum w czerwcu" - tłumaczy Roman Górny. Dodaje, że zobowiązania Ewico wynoszą obecnie 285 mln zł. Mają jednak pokrycie w zapasach surowcowych. "Strata, jaką miała spółka Ewico w 2004 r. (ponad 6 mln zł), była spowodowana ograniczonymi możliwościami generowania przychodów przez zakład w Brzegu. Nie miał on bowiem zapasów surowca. Wymagał też wielu remontów. Od początku generował więc koszty, a przychody zaczął przynosić dopiero od września, po zbiorach rzepaku" - wyjaśnia Roman Górny. Według niego, ten rok będzie lepszy, ale zysk netto przewidywany jest dopiero w 2006 r.

To nie ten adres

Jerzy Starak uważa zarzuty i roszczenia za bezzasadne. Według niego, jest to element czarnej kampanii PR skierowanej przeciwko Ewico albo próba szantażu. "Pani Mizgalski jest wierzycielem upadłej Kamy Foods, a nie Ewico, które przejęło majątek upadłej firmy bez jej długów. Swoje roszczenia powinna więc, tak jak inni wierzyciele Kamy, kierować do syndyka masy upadłościowej" - mówi Jerzy Starak. Sęk w tym, że zarzuty byłego prezesa oraz analityka Kamy są bogato udokumentowane. Ich potwierdzenie przez sąd uniemożliwiłoby budowę tłuszczowej grupy. Ale nawet w przeciwnym razie poważnie ją utrudni.


Źródło: Puls Biznesu

 
 
 
Tygodnik Finansowy
-Formalnie rzecz biorąc
-Chiny wyprzedzą Brazylię i UE w produkcji drobiu?
-Wielkopolscy rolnicy szykują się na najgorsze
-Światowe ceny gruntów rolnych rosły o 12 proc. rocznie w ciągu ostatnich 16 lat
-Ceny ziarna zbóż nieznacznie wzrosły
-Podatek rolny w górę
-Eksperci: Raport na temat kasz nie wpłynie na decyzje zakupowe konsumentów
-ARiMR nie wie, ile zaliczek zapłaci
-Szkolenie w terenie
-Energa zbuduje kolejną farmę fotowoltaiczną
-Import awokado w Niemczech bije rekordy
-Jurgiel pyta KE i MRiRW o import zbóż z Ukrainy Europoseł Krzysztof Jurgiel pyta i zarzuca możliwość dopuszczenia na unijny r
-Białoruś chce sprzedawać więcej drobiu do Chin
-Misja mniejsza emisja


 
Archiwum
- Luty 2020
 
Archiwum roczne
2007
I II III IV
V VI VII VIII
IX X XI XII
2006
I II III IV
V VI VII VIII
IX X XI XII
2005
I II III IV
V VI VII VIII
IX X XI XII
2004
I IX X XI
XII - - -
 
 
    Dział Handlowy:  Gadu-Gadu 4997525 | wstecz | dalej | do góry | strona główna | administrator | 

   
 
 
E-mail: biuro@netb.pl,   Telefon: +48 12 687-55-00,  Faks: +48 12 395-32-76; +48 12 687-55-01.
 
  NetBrokers Sp. z o.o. dokładając wszelkich starań, aby informacje zamieszczone na poniższych stronach były kompletne i zgodne z prawdą, nie jest jednak w stanie zagwarantować ich poprawnosci i nie ponosi żadnej odpowiedzialnosci za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku korzystania z nich.