Internetowa Giełda Towarowa NetBrokers jest największą w Polsce platformą skierowaną do firm działających na rynku rolno-spożywczym.  
 
 
wersja polska
wersja angielska
wersja rosyjska
 
Tabela ofert
 Kod firmy:
 ID:
 Hasło:
Wejście Rejestracja
   
 
  | O firmie | Cennik | Reklama | Informacje prasowe | Instrukcja obsługi | Kontakt | Charakterystyka Tabeli Ofert |
 
   
 
Miejsce na Twoją
reklamę
Miejsce na Twoją
reklamę
 
 
      Wyświetlanie wyników: 10 25 50 wszystkie                waluty online: [Bankier.pl]
 
 
 
    Dział Handlowy:  Gadu-Gadu 4997525 | wstecz | dalej | na dół | strona główna | administrator |     
 
 
Unia Europejska
  Wspólna Polityka Rolna
- Informacje ogólne
- Dopłaty bezpośrednie
- WPR na lata 2014-2020
- Płatności bezpośrednie

-

Handel zagraniczny
- Portal UE
   
Rynki towarowe
  Mięso
- Notowania
- Notowania rynków zagranicznych
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW: [ wieprzowina, wolowina, drób, baranina ]
  Zboże
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Pasze
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Owoce i warzywa
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Mleko
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Cukier
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Prognozy
- Ogólne,    Mięso
- Zboże,      Mleko
  Wykresy cen towarów
- Wykresy z tabeli NetBrokers
   
Wokół rynków
- Środki ochrony roślin [10]
- Pasze i dodatki [37]
- Przyprawy i osłonki [19]
- Maszyny i urządzenia [27]
- Usługi transportowe [74]
- Wędliny [14]
- Magazyny, chłodnie, itp. [44]
   
 
 
Komentarze i analizy - Rynek mięsa
www.netb.pl
2005-10-31
Pandemia - wyzwanie dla idei globalizacji

Kiedy świat przygotowuje się do walki z pandemią grypy, która może zabić miliony ludzi, należy przypomnieć nader nieprzyjemny aspekt globalnego kryzysu systemu ochrony zdrowia
Chodzi o sposób, w jaki reagują państwa, gdy w grę wchodzi życie ich obywateli.

Azja zna ten problem aż nadto dobrze, ponieważ dotkliwie odczuła skutki SARS (ostrego zespołu oddechowego), który na początku 2003 roku zabił blisko 800 osób i wywołał ogólnoświatową panikę. Doprowadziła ona do zamknięcia granic i okresowego paraliżu kilku bardzo prężnych gospodarek tego kontynentu.

W Hongkongu podczas ataku SARS można było poczuć się pariasem. Gdy miasto uznano za epicentrum choroby, każdy, kto pracował dla jakiejś międzynarodowej korporacji, dowiedział się, żeby lepiej nie przyjeżdżał do siedziby firmy na Zachodzie, bo nie jest tam mile widziany.

Premier Singapuru musiał zapewnić, że nie ma temperatury, bo inaczej nie wpuszczono by go do Białego Domu. Instynkt samozachowawczy jest silniejszy niż dyplomatyczne uprzejmości i obowiązki korporacyjne.

Łatwo sobie wyobrazić, jak potraktowane zostaną Azja południowo-wschodnia i Chiny, gdzie według mediów „zwierzęta i ludzie żyją w bezpośredniej bliskości”, jeśli w zapanuje ptasia grypa. Granice zostaną zamknięte, cudzoziemcy uciekną i nie będzie takich ofert pomocy z Zachodu, jak w przypadku tsunami lub trzęsienia ziemi. To zrozumiałe, bo rządy wszystkich krajów będą musiały zatroszczyć się przede wszystkim o swoich obywateli.

Państwa takie jak Nowa Zelandia, Hongkong i Chiny już zadeklarowały, że zamkną granice. Australia przygotowuje się do poddawania przybyszy kwarantannie w hangarach lotniczych.

Dlatego właśnie pandemia ptasiej grypy jest jednym z największych wyzwań dla idei globalizacji. Który prezydent lub premier z Zachodu ośmieli się poświęcić choćby sekundę na problemy Azjatów, skoro mogą umrzeć miliony obywateli jego kraju? Co może się jeszcze liczyć, jeśli pojawia się perspektywa masowych grobów w Bostonie czy w Berlinie?

Nawet działania największego supermocarstwa, Stanów Zjednoczonych będą ograniczone. Matki nie zechcą, by ich synowie byli narażeni na atak wirusa, zabijającego połowę zainfekowanych ludzi. Dlatego nie oczekujmy, że marines pojadą rozdawać leki antywirusowe lub respiratory. Azja będzie zdana na własne siły, co umocni pozycję regionalnych mocarstw - Indii i Chin - zmuszonych do stawienia czoła temu kryzysowi.

Pandemia nie potrwa długo, ale zabije ubogich, słabych i niedożywionych. Zbierze największe żniwo w rejonach, gdzie opieka zdrowotna jest mizerna. A tak jest w niemal całej Azji. Tymczasem wielkie koncerny farmaceutyczne z Zachodu szykują się do batalii z firmami chińskimi i indyjskimi, które chcą produkować tanie wersje generyczne znanych leków antywirusowych.

Przez ostatnich 60 lat Azja polegała na światowym systemie, który w potrzebie przychodził jej z pomocą. I kiedy było to możliwe, starała się ją odwzajemnić. Jak niedawno po huraganie Katrina w Nowym Orleanie. Jedną z plag tego świata są nierówności. Powstały już sposoby zmagania się z nimi, ale polegają one głównie na tym, że lepiej sytuowani pomagają tym, którym powodzi się gorzej. Co jednak zdarzy się podczas kryzysu dotykającego wszystkich w jednakowo? Podobnie jak grypa „hiszpanka” w 1918 roku, ptasia grypa nie będzie wybierać swych ofiar na podstawie wielkości produktu krajowego brutto.

Czy można zrobić coś, by uprzedzić ten zbliżający się ogólnoświatowy kryzys? Organizacja Narodów Zjednoczonych nie ma ani tak dużych wpływów politycznych, ani siły wojskowej, by wymusić globalną współpracę. A może powinna mieć.

Azja musi przygotować się na najgorsze. To tam najprawdopodobniej dojdzie do pierwszych przypadków przenoszenia się wirusa między ludźmi, a rządy takich krajów, jak Indonezja, Tajlandia i Wietnam powinny spodziewać się, że usłyszą, iż są granice pomocy, jakiej mogą oczekiwać. I to tylko do dnia, w którym wirus ogarnie cały świat. Wtedy każdy kraj będzie się troszczył wyłącznie o siebie.


Źródło: Agrobiznes

 
 
 
NetBrokers
-Producenci trzody z powiatu piotrkowskiego rozczarowani walką z ASF w lokalnym wydaniu
-Hodowanie w dobrostanie
-Poważne podwyżki na niemieckiej giełdzie tuczników
-Wirus coraz bliżej
-Krótki łańcuch dostaw
-Drób 18.02.2020
-Wieprzowina: Zakłady mięsne podnoszą ceny tuczników
-Koronawirus powoduje zmniejzenie produkcji drobiu w Chinach
-Pożegnanie z mięsem
-Czas na zielony
-Komisja Europejska: Nie pracujemy nad wprowadzeniem podatku od mięsa
-Pogłowie bydła w USA już nie rośnie
-Świnie 03.02.2020
-Największy spadek cen indyków w ciągu ostatnich 10 lat!


 
Archiwum
- Luty 2020
 
Archiwum roczne
2007
I II III IV
V VI VII VIII
IX X XI XII
2006
I II III IV
V VI VII VIII
IX X XI XII
2005
I II III IV
V VI VII VIII
IX X XI XII
2004
I IX X XI
XII - - -
 
 
    Dział Handlowy:  Gadu-Gadu 4997525 | wstecz | dalej | do góry | strona główna | administrator | 

   
 
 
E-mail: biuro@netb.pl,   Telefon: +48 12 687-55-00,  Faks: +48 12 395-32-76; +48 12 687-55-01.
 
  NetBrokers Sp. z o.o. dokładając wszelkich starań, aby informacje zamieszczone na poniższych stronach były kompletne i zgodne z prawdą, nie jest jednak w stanie zagwarantować ich poprawnosci i nie ponosi żadnej odpowiedzialnosci za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku korzystania z nich.