Internetowa Giełda Towarowa NetBrokers jest największą w Polsce platformą skierowaną do firm działających na rynku rolno-spożywczym.  
 
 
wersja polska
wersja angielska
wersja rosyjska
 
Tabela ofert
 Kod firmy:
 ID:
 Hasło:
Wejście Rejestracja
   
 
  | O firmie | Cennik | Reklama | Informacje prasowe | Instrukcja obsługi | Kontakt | Charakterystyka Tabeli Ofert |
 
   
 
Miejsce na Twoją
reklamę
Miejsce na Twoją
reklamę
 
 
      Wyświetlanie wyników: 10 25 50 wszystkie                waluty online: [Bankier.pl]
 
 
 
    Dział Handlowy:  Gadu-Gadu 4997525 | wstecz | dalej | na dół | strona główna | administrator |     
 
 
Unia Europejska
  Wspólna Polityka Rolna
- Informacje ogólne
- Dopłaty bezpośrednie
- WPR na lata 2014-2020
- Płatności bezpośrednie

-

Handel zagraniczny
- Portal UE
   
Rynki towarowe
  Mięso
- Notowania
- Notowania rynków zagranicznych
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW: [ wieprzowina, wolowina, drób, baranina ]
  Zboże
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Pasze
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Owoce i warzywa
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Mleko
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Cukier
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Prognozy
- Ogólne,    Mięso
- Zboże,      Mleko
  Wykresy cen towarów
- Wykresy z tabeli NetBrokers
   
Wokół rynków
- Środki ochrony roślin [10]
- Pasze i dodatki [37]
- Przyprawy i osłonki [19]
- Maszyny i urządzenia [27]
- Usługi transportowe [74]
- Wędliny [14]
- Magazyny, chłodnie, itp. [44]
   
 
 
Komentarze i analizy - Rynek mięsa
www.netb.pl
2019-08-08
Rosną hurtowe ceny jaj. Polska branża skorzysta na problemach Belgów?

Od kilku tygodni rośnie zapotrzebowanie na jaja w Polsce. Wraz ze zwiększonym popytem rosną także hurtowe ceny jaj, co oczywiście nie ma jeszcze przełożenia na wartość jaj w sklepach. Producenci uważają, że zwiększony ruch w miesiącu o tradycyjnie bardzo niskiej aktywności handlowej jest spowodowany, między innymi, wydarzeniami w Belgii i może zwiastować dalsze wzrosty cen - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

W Belgii trwa likwidacja drobiu na fermach zainfekowanych grypą ptaków. Dopiero po ponad trzech miesiącach bezskutecznej walki z wirusem H3N1, Belgia podjęła decyzję o przymusowym uboju ptaków. W połowie lipca wydano dekret królewski, który wyznacza terminy w jakich należy oczyścić zainfekowane fermy. Producentom zagwarantowano odszkodowania za poniesione straty. Jest to efekt tego, że władze belgijskie porozumiały się instytucjami unijnymi w sprawie możliwości wypłacenia rekompensat za straty, które ponoszą producenci. To, że decyzja o likwidacji ptaków zapadła tak późno doprowadziło do tego, że od początku kwietnia wirus zainfekował już ponad 80 gospodarstw. W grupie pokrzywdzonych dominują fermy produkujące jaja spożywcze i reprodukcyjne oraz wiele obiektów utrzymujących drób mięsny.

- Spekulujemy, że sytuacja w Belgii, w krótkim terminie, może wywołać niemałe zamieszanie w handlu jajami i drobiem żywym na terenie UE, z korzyścią dla polskich eksporterów – mówi Katarzyna Gawrońska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

Gawrońska szacuje, że Belgowie mogą stracić nawet kilka milionów kur niosek z systemów klatkowych i wolierowych oraz młode kury z odchowalni.

- Jeśli ten scenariusz się sprawdzi, możemy już w tej chwili mieć do czynienia z początkiem silnej presji popytowej na jaja ze strony Belgii. I tu szansę dla siebie mogą znaleźć polskie firmy – podsumowuje dyrektorka KIPDiP.

Analitycy Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz uważają, że na razie - ze względu na trwający okres wakacyjny – wzrost cen jaj jest jeszcze stosunkowo niewielki. Eksperci wskazują jednak, że sytuacja może się zmienić bliżej września ze względu na rosnącą sezonowo konsumpcję.

-Wszystko wskazuje na to, że nie tak szybko Belgowie uporządkują produkcję wewnętrzną. Po pierwsze, musi się zakończyć proces uboju, procedura oczyszczania ferm oraz odpowiednio długo trwający okres tak zwanego „pustostanu”. Terminy w jakich należy dokonać uboju i oczyszczania gospodarstw zależą od tego czy wirus pojawił się na fermach przez wydaniem dekretu, czy też po jego publikacji. Po drugie, producenci, którzy mają już te wszystkie procedury za sobą, boją się wstawiać młode kury, bo kurniki nadal mogą być zainfekowane wirusem. Pojawiły się również informacje, że do jesieni prowadzone będą dodatkowe badania kontrolne na fermach drobiu – relacjonuje sytuację w Belgii dyrektor Gawrońska z KIPDiP.
Przypomnijmy, że Belgia jest ósmym największym producentem jaj w UE. Pogłowie towarowych kur niosek w tym kraju szacuje się na 9,5 mln ptaków. Istotne jest także, że Belgia jest ważnym partnerem handlowym pośredniczącym w wymianie z innymi krajami. W roku 2018 polskie firmy wyeksportowały do Belgii 9,2 tys. ton jaj w skorupkach. Oznacza to, że kraj ten był piątym
największym odbiorcą polskich jaj w UE. Od dwóch lat polski eksport na ten rynek pozostaje w trendzie wzrostowym.

Grypa ptaków, która zaczęła pustoszyć belgijski sektor jajeczny to wirus o niskiej zjadliwości podtypu H3N1, który nie podlega kontroli i zwalczaniu zgodnie z przepisami UE i nie ma obowiązku jego raportowania do OIE. W konsekwencji, unijne środki prawne nie pozwalały Belgii wydać nakazu uboju i wypłacić odszkodowań, tak jak to ma miejsce w przypadku wysoce zjadliwej grypy ptaków. Belgijscy producenci byli oburzeni zachowaniem władz. Niektórzy z nich z własnej inicjatywy usunęli zakażone stada wiedząc, że nie otrzymają wsparcia finansowego. Belgia ostatecznie wynegocjowała z Komisją Europejską warunki wypłaty rekompensat dla właścicieli ferm.

Źródło: KIPDiP

 
 
 
NetBrokers
-Wirus nie śpi
-Armenia i Singapur łagodzą ograniczenia importowe
-50 nowych przypadków ASF w sześciu województwach
-Miliard dolarów na leasing krów w Nowej Zelandii
-2 mld euro extra
-Rosja chce stworzyć stałe połączenie kolejowe z Chinami, aby eksportować żywność
-Ceny tuczników wystrzeliły w górę
-ASF w kolejnym województwie! Pomór dotarł na Pomorze
-Zmagazynowany problem
-Ekspert: W dobie pandemii sprzedaż mięsa z lady będzie dalej rosnąć
-Pomoc w kryzysie
-Węgry: 254 ogniska grypy ptaków w 42 dni
-Wieści dla eksporterów i producentów mięsa
-Sezon wraca do normy


 
Archiwum
- Czerwiec 2020
 
Archiwum roczne
2007
I II III IV
V VI VII VIII
IX X XI XII
2006
I II III IV
V VI VII VIII
IX X XI XII
2005
I II III IV
V VI VII VIII
IX X XI XII
2004
I IX X XI
XII - - -
 
 
    Dział Handlowy:  Gadu-Gadu 4997525 | wstecz | dalej | do góry | strona główna | administrator | 

   
 
 
E-mail: biuro@netb.pl,   Telefon: +48 12 687-55-00,  Faks: +48 12 395-32-76; +48 12 687-55-01.
 
  NetBrokers Sp. z o.o. dokładając wszelkich starań, aby informacje zamieszczone na poniższych stronach były kompletne i zgodne z prawdą, nie jest jednak w stanie zagwarantować ich poprawnosci i nie ponosi żadnej odpowiedzialnosci za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku korzystania z nich.